Rodzaje rachunków internetowych

Nie ma wygodniejszej formy zarządzania własnymi środkami niż skorzystanie z bankowych rachunków przez internet. Do dyspozycji ma się obecnie pełną gamę banków, które oferują konta online i to często bez żadnych dodatkowych opłat. Jakie założyć można wobec tego rachunki internetowe?

Czym jest rachunek internetowy?

Rachunki bankowe mają charakter cywilnoprawny i zobowiązują one banki na podstawie zawartej umowy do przechowywania środków pieniężnych właściciela. Bank zobowiązuje się do realizowania dyspozycji płatniczych polecanych przez posiadacza rachunku. W przypadku rachunków internetowych właściciel uzyskuje dostęp do swojego rachunku przez internet i wiele czynności związanych z jego prowadzeniem może wykonywać sam, na przykład przelewy, zlecenia stałe, przygotowywanie wniosków.

Jakie rachunki internetowe można założyć?

Rachunki internetowe to kilka różnych rodzajów ofert, które różnią się pomiędzy sobą. Najbardziej popularne są rachunki bieżące, które nazywane są także rachunkami rozliczeniowymi. Służą one do zarządzania należnościami przez posiadacza, do ich otrzymywania, regulowania zobowiązań. Rachunki rozliczeniowe mogą nie posiadać oprocentowania środków na nich złożonych. Rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe posiadają już taką możliwość, ale oprocentowanie na nich nie jest wysokie.

Banki prowadzą także rachunki bieżące i oszczędnościowe dla swoich klientów biznesowych, czyli dla firm oraz spółek. Mogą one być również założone online i prowadzone całkowicie internetowo.

Przez internet jak najbardziej prowadzić można też rachunki walutowe, które umożliwiają prowadzenie ich w innej niż złoty walucie. Dostępne są one dla firm oraz osób fizycznych.

Ponadto rachunki internetowe mogą być wykorzystane jako rachunki lokat terminowych, na których gromadzi się oszczędności na lokacie, dostępne są także rachunki wspólne dla małżonków, rachunki kredytowe, które obsługują zaciągnięte kredyty, niemniej nie są one stricte rachunkami bankowymi (po zaciągnięciu kredytu pojawia się na nich ujemne saldo).

Przez internet prowadzić można także rachunki maklerskie, które służą do zakupu i sprzedaży akcji i innych papierów wartościowych, ale pod kątem prawnym też nie są one rachunkami bankowymi.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Author: admin

Share This Post On

Submit a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

CommentLuv badge